През 2012 г. се навършват 100 години от Балканската война. Тържественото огласяване от цар Фердинанд на Манифеста към българския народ за обявяване на война на Османската империя се извършва в православния храм „Свето Въведение Богородично” в Стара Загора на 5 октомври 1912 г. В продължение на месец Главната квартира на Действуващата българска армия е разположена в старозагорската Мъжка гимназия „Иван Вазов” и оттам се осъществява управлението на войската ни в победоносните операции при Лозенград и Люлебургас – Бунархисар.

От командните кадри на територията на 8-а дивизионна област с център Стара Загора и на базата на наборните и мобилизационни контингенти от Старозагорския регион е формирана 8-а пехотна Тунджанска дивизия с обща численост 36 779 военнослужещи. Под нейните знамена хиляди старозагорци вземат активно участие в бойните действия, обилно проливат кръвта си по полетата на Източна Тракия, като допринасят за бляскавата победа на българското оръжие при Одринската крепост на 12 – 13 март 1913 г. Всичко това ни дава пълното основание да се гордеем със заслугите на нашите предци за победния изход на войната.

Веществената и фотодокументална изложба „Те защитаваха честта на България” е безспорен венец в честването на стогодишния юбилей от обявяването на войната в Стара Загора. Чрез експонирането на атрактивни материали, илюстриращи богатото културно-историческо наследство, свързано със старозагорския принос за славните победи на Българската армия в Балканската война, ще се възкреси паметта за българската воинска храброст и чест като символ на национална независимост и държавен суверенитет.

В изложбата е експонирано бойното знаме на старозагорския 12-ти пехотен Балкански полк (копие). Особен интерес предизвикват атрактивните ордени, медали, наградни и възпоменателни знаци, свързани с паметта за подвизите на българското войнство през Балканската война.

В откритото пространство на ІV-то експозиционно ниво са разположени две художествено-исторически възстановки. Първата представя макет на отбранителна позиция на 12-ти пехотен Балкански полк на Южния сектор на Одринската крепост. Във втората е показан щаб на отделение от 8-и артилерийски полк при хребета Шарап-Йолу на Източния сектор на крепостта Одрин.

Популяризирането на военните части, бележитите генерали и офицери, оръжието, униформите и снаряжението на нашата армия в изложбата, ще повиши интереса към героичното минало на нашия народ в епохата на войните за национално обединение и към военната история на България в епохата на Третата българска държава.