Община Стара Загора и

ви канят да споделите с нас удоволствието от откриването на изложбата

“Нумизматичен салон Стара Загора′2012”

което ще се състои на 5 декември 2012 г. от 18:00 ч.

в малката зала на второ експозиционно ниво

Изложбата запознава посетителя с монети, открити при археологически проучвания на територията на Августа Траяна – Берое –Боруй, както и такива от дарения и откупки.
За пръв път се показват монети на българските царе от Второто Българско Царство -Иван Срацимир и Константин Асен, открити при археологически проучвания в града.
    При разкопки в западната част на Августа Траяна е открита златна монета на византийския император Лъв I със стойност тремис (една трета част от солида). Рядкост в циркулацията на римския град Августа Траяна са предримските монети. Затова определен интерес предизвиква монетата сечена в Одесос с датировка III в. Пр. Хр.
От монетите постъпили в музея като дарения и откупки най ценни са: тетрадрахма на Атина II-I в. Пр. Хр.; монета на узурпатора Ветранион, управлявал римската империя само няколко месеца през 350 г.; денар на Август.
     За пръв път се показват монети от археологическите проучвания
на антични и средновековни селища в м. Бялата вода при с. Златна ливада, от тракийския център при м. Халка бунар, с. Горно Белево община Братя Даскалови и с. Сърнево.